Blog

Zahradní klenutý sklep svépomocí

DIY Root cellar
Zahradní vlhký sklep pro potraviny a nápoje se bravurně doplňuje s moderním bydlením. Podsklepený dům jsme si nemohli dovolit a navíc mít cíleně vlhký sklep pod dřevostavbou není úplně ideální. Zahrada je ale ideální místo, máte-li na pozemku svah - tím lépe. Ukážeme vám postup a rozpočet na náš zahradní "sklepík" 2x4m téměř kompletně svépomocí.

Dětský pokoj s loftem

Dětský pokoj s loftem
Na dětský pokoj jsme šli odhodlaně s cílem získat zpět soukromí ložnice. Specialitou je otevřený půdní prostor, jelikož jsme preferovali k věcem na půdě chodit po statických schodech místo vyklápěcích a jediné místo na schody bylo právě v dětském pokojíku. Děti tím ztratilz část soukromí, ale získaly půdní otevřený prostor pro hraní s pochozími lany.

Spodní stavba

Základová deska
Spodní stavba byla dodávaná na klíč. V tomto bodě jsme ještě netušili co všechno si lze udělat svépomocí a tedy nechali si základovou desku udělat na klíč. V tomto případě měl dodavatel dřevostavby na spodní stavbu svého subdodavatele.

Domácí NAS svépomocí

Open Source domáci NAS svépomocí
Cenově přijatelné, modulární a spolehlivé řešení ukládání dat s minimální spotřebou. Rozhodujete-li se pořídit domů NAS, zkuste zvážit i variantu otevřeného HW/SW svépomocí. Koho už nebaví zálohovat svá videa, fotky atp. manuálně na externí disky, je NAS ideálním řešením. Z komerčně nabízených matadorů jako je Synology nebo QNAP mi spotřeba elektřiny a cena za HW/SW bez disků přijde vysoká. Navíc rozšíření časem o více disků zde není možné a musíte pořídit nový a větší NAS nebo vyměnit disky za větší. Existuje ale také možnost koupit nebo postavit si open source NAS. S jednou reálnou konfigurací a detailním postupem vás seznámím v následujícím článku a ukážeme, jak si doma můžete postavit vlastní NAS taky. Více v článku...

Arduino

Arudino v domácí automatizaci
Arduino - všestranný pomocník v chytré domácnosti Na Arduinech stojí veškerá ovladatelnost domu. Jsou propojené do LAN sítě prostřednictvím Ethernet Board a komunikují s OpenHAB výhradně přes MQTT. Aktuálně v domě používáme desky Arduino Mega a celkem je jich zatím v rozvaděči 6. A to: 2 pro spínání relé (světla+zásuvky+žaluzie), 1 pro vypínače, 1 pro čidla pohybu+alarm, 1 pro senzory - teplota, vlhkost, kouř, atd., 1 rezerva. Veškeré příklady sketchů najdete v celém článku.

OpenHAB

Smart Home Demo
OpenHAB je mozek našeho domu. Je dostupný přes webové rozhraní nebo existuje i aplikace pro iOS a Android. Variabilita tohoto open source projektu je obrovská. V našem případě je drtivá většina senzorů a relé napojená na Arduino a to komunikuje s OpenHAB přes standardizovaný protokol MQTT. Instalace a základní konfigurace OpenHAB je práce na 2 hodiny. V tomto článku si ukážeme krok po kroku jak na to.

Kabeláž a schéma rozvaděče inteligentního domu

Schéma zapojení rozvaděče domácí automatizce svépomocí
Kabeláž a struktura rozvaděče je v komplexním "chytrém" domě alfou a omegou. V našem domě je kabeláž strukturována do hvězdy. Slaboproudá část rozvaděče je znázorněna na schématu v článku. Tahání kabelů a slaboproudou část jsme dělali svépomocí. Zapojení silnoproudé části bylo samozřejmě provedeno dle elektro projektu, certifikovaným elektrikářem. Podrobné schéma zapojení naleznete v galerii na konci článku.

Výběr systému pro inteligentní dům

Výběr domácí automatizace
Nezávislost na dodavateli, otevřenost a cena řešení byla pro nás rozhodující. Výběr systému pro inteligentní ovládání domu je kritickou záležitostí. Od ní závisí, jak budete systém používat, jak komplikované (drahé) bude do něj zasahovat, jak drahá/rychlá bude náhrada v případě poruchy a v neposlední řadě jaká je vlastní cena řešení. Cena inteligentního ovládání domu je komerčně dostupná od cca dvojnásobku až klidně nad deseti násobek ceny klasické elektroinstalace. V této sekci vám ukážeme náš subjektivní přehled a jak jsme to řešili u nás.

Změkčování vody

Test tvrdosti vody
Levné a účinné změkčování vody v rodinném domě Bydlíme v území zásobované tvrdou vodou z podzemních vrtů. Věděli jsme, do čeho jdeme, a je to nepříjemný fakt. Po zkoumání možností "zázračných" i reálně fungujících změkčovačů jsme našli rozumnou alternativu - manuální změkčovač pro gastro účely. Z hlediska potřeb došlo ke kompromisu a vodu změkčujeme pouze v pračce, myčce a v kohoutku studené vody v kuchyni. Jedna regenerace katexu vystačí na cca 3 m3 vody v kuchyni při naší úrovni tvrdosti. Podotýkám, že tento změkčovač má možnost mísení vody tvrdé a úplně měkké a můžete tak dosáhnout ideálního výsledku, a to mít středně nebo jemně tvrdou vodu. Více v celém članku.

Upozornění

Vlastník a autor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku chyb v postupech a informacích zde uvedených. Předkládané informace mají informativní charakter. Kdokoliv použije jakoukoliv část informací z těchto stránek, plně zodpovídá za bezpečnost a dopad takto provedené instalace.  Nároky na odškodnění jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků.