Domácí NAS svépomocí

Open Source domáci NAS svépomocí

Levné a spolehlivé řešení pro ukládání dat s minimální spotřebou

Rozhodujete-li se pořídit domů NAS, zkuste zvážit i variantu otevřeného HW/SW svépomocí. Koho už nebaví zálohovat svá videa, fotky atp. manuálně na externí disky, je NAS ideálním řešením. Z komerčně nabízených matadorů jako je Synology nebo QNAP mi spotřeba elektřiny a cena za HW/SW bez disků přijde vysoká. Navíc rozšíření časem o více disků zde není možné a musíte pořídit nový a větší NAS nebo vyměnit disky za větší. Dnes naštěstí existuje možnost postavit si Open Source NAS. S jednou reálnou konfigurací a detailním postupem vás seznámíme v následujícím článku a ukážeme, jak si doma můžete postavit vlastní NAS taky. Více v článku...

 

Z-Wave

Z-Wave OpenHAB

Jednoduchá instalace a propojení bezdrátových senzorů a prvků v OpenHAB

Někdy se nám hodí použít pro OpenHAB bezdrátový senzor nebo zásuvku. Pokud se jedná o něco v exteriéru, bytě nebo tam kde nemáme nebo jsme zapoměli na kabeláž. Tady bych sáhl po standardizovaném protokolu Z-Wave. Je zde hodně různých dodavatelů hardwaru jako Quibino, Fibaro atd. takže dokážeme použít chytrou zásuvku, základní senzory, rolety, nebo spínání světel. Více v celém článku.

Ložnice s walk-in šatnou

Ložnice s Walk-in šatnou

Walk-in šatna neboli walk-in-closet v ložnici

K naší malé ložnici o rozloze 13 m2 jsme místo skříní zvolili přidruženou šatnu jako samostatnou mísnost o ploše 6 m2. Pokoje byly postaveny kompletně svépomocí a dlouho jsme se těšili na jejich obývání. Zdrojem inspirace byl hlavně Pinterest a vyhledávací dotazy typu "walk in closet". Na podlaze je vlněný koberec, zdi a stropy tvoří vliesové tapety. Fotogalerie ze stavby, použité materiál na stavbu poliček, vybavení i s nákupními cenami a odkazy najdete v celém článku.

Arduino

Arduino v inteligentní domácnosti

Arduino - všestranný pomocník v chytré domácnosti

Na Arduinech stojí veškerá ovladatelnost domu. Jsou propojené do LAN sítě prostřednictvím Ethernet Board a komunikují s OpenHAB výhradně přes MQTT. Aktuálně v domě používáme desky Arduino Mega a celkem je jich zatím v rozvaděči 6. A to: 2 pro spínání relé (světla+zásuvky+žaluzie), 1 pro vypínače, 1 pro čidla pohybu+alarm, 1 pro senzory - teplota, vlhkost, kouř, atd., 1 rezerva. Veškeré příklady sketchů najdete v celém článku.

Podlahy

Masivní dřevěna podlaha

Izolace, akumulace a přírodní ráz.

Tři zásady kterých jsme se drželi. Výsledné složení tvoří dostatečná tloušťka izolace (160 mm šedého polystyrénu), litý betonový potěr (CEMFLOW 50 mm s elektrickým topným kabelem) a přírodní masivní dřevo (dub RUSTIKAL, olej BIANCO, dvouvrtsvá lepená podlaha 12x120x730 mm). V patře je polystyren 50 mm, CEMFLOW (50 mm) a koberce. V obou patrech je v betonové podlaze zalité elektrické odporové podlahové topení DEVIflex. V koupelnách je toto topení přímo pod dlažbou kvůli rychlejšímu nástupu.

MQTT - komunikace senzorů a relé v domácí automatizaci

MQTT Senzory

Standardizovaný a jednoduchý komunikační protokol pro IoT

MQTT je založen na principu subscribe/publish. každý senzor, relé nebo světlo posílá nebo poslouchá určité jméno zprávy (topic) a její obsah v síti. Publisher nevysílá zprávu konkrétnímu zařízení, ale celé síti. Pokud někdo v síti odebírá (subscribe) stejný topic jako poslal publisher, dostane danou hodnotu a může na základě ní provést nějakou akci. MQTT je bezpečný a podporuje různé úrovně zabezpečení. Pro náš inteligentní dům je toto hlavní komunikační protokol a všechny komerční prvky, které tento protokol podporují s ním budou kompatibilní.

Home Builder

Home Builder

Navrhněte si strukturu inteligentní domácnosti za 15 minut!

Home Builder je tu od verze OpenHAB 2.2 a pomocí této utility je možné pro laika "naklikat" základní strukturu domácnosti během pár minut. Po té se zkopíruje vygenerovaný obsah konfiguračního souboru a přepíše v OpenHAB.

OpenHAB

OpenHAB Example

 

OpenHAB je mozek našeho domu. Je dostupný přes mobilní aplikace nebo výhodněji přes webové rozhraní v různých verzích. Variabilita tohoto Open-Source softwaru je obrovská, drtivá většina senzorů a relé je napojená na Arduino a to komunikuje přes standardizovaný protokol MQTT. Instalace a základní konfigurace OpenHAB je práce na 2 hodiny. V tomto článku si ukážeme krok po kroku jak na to.

Kabeláž a schéma rozvaděče inteligentního domu

Schéma rozvaděče pro inteligentní dům

Kabeláž a struktura rozvaděče je v chytrém, neboli Smart Home domě alfou a omegou. V našem domku je kabeláž strukturována do hvězdy. Slaboproudá část rozvaděče je znázorněna na schématu v článku. Obě tyto části jsme zapojovali svépomocí. Zapojení silnoproudé části bylo samozřejmě provedeno dle projektu certifikovaným elektrikářem. Podrobné schéma zapojení naleznete v galerii na konci článku.

Výběr systému pro inteligentní dům

Nezávislost na dodavateli, otevřenost a cena řešení byla pro nás rozhodující

Výběr systému pro inteligentní ovládání domu je kritickou záležitostí. Od ní závisí, jak budete systém používat, jak komplikované (drahé) bude do něj zasahovat, jak drahá/rychlá bude náhrada v případě poruchy a v neposlední řadě cena řešení. Pro náš dům jsme vybírali systém co možná nejméně závislý na externích dodavatelích s akceptovatelnou cenou. Cena inteligentního ovládání domu je komerčně dostupná od cca dvojnásobku až pod desítky násobků ceny klasické elektroinstalace. V této sekci vám ukážeme podrobný návod, jak jsme to řešili u nás, a ve výsledku ukážeme, co všechno umí a jaká je spolehlivost řešení chytré elektroinstalace svépomocí.

Změkčování vody

Test tvrdosti vody

Levné a účinné změkčování vody v rodinném domě  

Bydlíme v území zásobované tvrdou vodou z podzemních vrtů. Věděli jsme, do čeho jdeme, a je to technologicky nepříjemný fakt. Po zkoumání možností "zázračných" i reálně fungujících změkčovačů jsme našli rozumnou alternativu - manuální změkčovač pro gastro účely. Z hlediska potřeb došlo ke kompromisu a vodu změkčujeme pouze v pračce, myčce a v kohoutku studené vody v kuchyni. Jedna regenerace katexu vystačí na cca 3 m3 vody v kuchyni při naší úrovni tvrdosti. Podotýkám, že tento změkčovač má možnost mísení vody tvrdé a úplně měkké a můžete tak dosáhnout ideálního výsledku, a to mít středně nebo jemně tvrdou vodu. Více v celém članku.

Retro koupelna přízemí

Retro koupelna přízemí

I do malé koupelny lze dostat vše, co je potřeba!

Do spodní koupelny o rozměrech 2,4 x 1,8 m jsme potřebovali umístit toaletu, sprchový kout, střední umyvadlo a ponechat volné okno pro přístup denního světla. Kupovaná vanička, pojezdové dvířka ani sklo (kvůli tvrdé vodě - stopy na skle) nás neoslovily. Zvolili jsme  sprchový kout s obklady v kombinaci anglického "metro" stylu a mozaikové dlažby. Nábytek je ze smrkové biodesky svépomocí na míru. Posuďte sami, zda se vám výsledek líbí. 

Upozornění

Vlastník a autor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku chyb v postupech a informacích zde uvedených. Předkládané informace mají informativní charakter. Kdokoliv použije jakoukoliv část informací z těchto stránek, plně zodpovídá za bezpečnost a dopad takto provedené instalace.  Nároky na odškodnění jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků.