Home Builder

Home Builder

Navrhněte si strukturu inteligentní domácnosti za 15 minut!

Home Builder je tu od verze OpenHAB 2.2 a pomocí této utility je možné pro laika "naklikat" základní strukturu domácnosti během pár minut. Po té se zkopíruje vygenerovaný obsah konfiguračního souboru a přepíše v OpenHAB.

 

Home Builder ikonu naleznete na  adrese http://x.x.x.x:8080 z prohlížeče, kde x.x.x.x je adresa vašeho OpenHAB RPi. Po stisknutí se vám zobrazí možnosti grafické konfigurace domu/bytu. Vyberte jazyk English, který lze samozřejmě počeštit, jsme přece ve světě open source ;) Dále naklikejte počet podlaží a jaké mistnosti zde budete chtít ovládat + ke každé místnosti zvolte zařízení, které budete chtít ovládat nebo sledovat.

 

Home Builder - konfigurace pokoju a zařízení

Až budeme mít hotovo, důležitá část je na pravé straně pod záložkama Items, Sitemap a Dashboard. Můžete odtud totiž zkopírovat kód a nemusíte si lámat hlavu nad strukturizaci. Pokud máte v dané mistnosti více čidel nebo světel, pouze zkopírujte řádek jednoho světla a přidejte další a změňte mu název. To samé platí pro češtinu. Přeložte si anglické názvy v uvozovkách v kódu v libovolném textovém editoru (v nejhorším případé Notepad v lepším například PSpad pro Windows nebo Geany pro Linux)

Jak funguje konfigurace OpenHABu?

OpenHAB používá strukturu adresářů a v nich přítomných souborů ke konfiguraci webové aplikace a načítání různých rozšíření. Nejduležitejšími adresáři je sitemap a items. Tyto adresáře najdete nasdílené na vašem RPi. Stačí si otevřít File Explorer a zadat cestu //x.x.x.x/. Linuxáci mohou použít Sambu. Zadejte svůj login a heslo a rozklikněte adresář openHAB-conf.

Samba OpenHAB

Vytvořte si na vašem disku nějakou složku, kde budete ukládat lokální kopie OpenHAB konfiguračních souborů. Zkopírujte si obsah adresáře openHAB-conf do této složky. Pod adresářem items vytvořte např. soubor domek.items a pod složkou sitemap soubor domek.sitemap. Vložte obsah kódu z Home Buildera do těchto souborů dle typu. Pak tyto soubory přepište v příslušných složkách na RPi. Zajděte znovu na http://x.x.x.x:8080 a po rozkliknutí Basic UI by jste měli vidět váš dům/byt.

Home Builder Basic UI

Můžete také vyzkoušet HABPANEL. Pro HABPANEL zase proveďte Copy-Paste kódu z Home Builderu. Odkaz je http://x.x.x.x:8080/habpanel/index.html#/settings/localconfig. Možnosti HABPANELU jsou ale mnohem větší, v dohledné době se k HABPANELU vrátím a ukážu postup jak jej nakonfigurovat k obrazu svému.

 

 

Hodnocení článku
Average: 4.5 (2 votes)

 

Líbil se Vám článek? Můžete nás podpořit a koupit kafe k sepsání dalších příspěvků ;)

Pozvi nás na kafePozvi nás na kafe

 

Upozornění

Vlastník a autor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku chyb v postupech a informacích zde uvedených. Předkládané informace mají informativní charakter. Kdokoliv použije jakoukoliv část informací z těchto stránek, plně zodpovídá za bezpečnost a dopad takto provedené instalace.  Nároky na odškodnění jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků.