Z-Wave

Z-Wave OpenHAB

 

Co je to Z-Wave?

Je to bezdrátový protokol pracující na frekvenci mezi 800 - 900 MHz. Pochází původem z Dánska z roku 1999 a k lednu 2019 jej oficiálně podporuje přes 2600 produktů. K propojení potřebujete centrální jednotku, neboli kontroler, a nějaký další senzor, ze kterého budete sbírat data nebo relé, co budete spínat. V našem případě je kontrolerem miniaturní USB klíč za cca 25 €. Omezení v počtu zařízení je ve stovkách, takže bez obav. Dosah je až 150 m v otevřeném prostředí. V domě je to mnohem méně, ale každý člen slouží jako další spojovací bod.

 

Jak na konfiguraci v OpenHAB?

V OpenHAB přejdeme na http://adresaopenhabu:8080 a otevřeme si Paper UI konfigurační prostředí.

V něm přejdeme do sekce Addons > Bindings a zapneme rozšíření Z-Wave Binding

Dále v Inbox klikněte na ikonu "+" a pak na Z-Wave Binding -> Add manually -> Z-Wave Serial Controller. Vyplňte Serial Port. Na RPi 3 to bude /dev/ttyACM0/, případně zkuste vybrat, co tam najdete.

Po potvrzení by se vám nově přidané zařízení mělo dostat do stavu Online:

 

Tímto máme hotový kontroler. Nyní připojím v našem případě produkt Aetotec Multisensor 6. V okně Inbox klikněte na ikonu Scan

Zvolte Z-Wave a podržte Action tlačítko na vašem zařízení. Z-Wave zařízení by se mělo najít a samo přidat.

Z-Wave Multisensor

 

Nakonec je potřeba toto zařízení spárovat s nějakým Item v OpenHAB. Items jsou právě vypínače termostaty atp. v OpenHAB. V našem případě propojíme senzor teploty v multisenzoru s textovým polem FF_Bathroom_Temperature.

Obdobně propojíme další senzory, jako je čidlo pohybu, vlhkosti atd. Výsledek můžete vidět v OpenHAB v rozbaleném příkladu koupenlny níže. Hodnoty teploty, vlhkosti atd. jsou přenášeny z čidla protokoloem Z-Wave.

 

 

Rozšíření OpenHAB na RPi 3 o Z-Wave Plus + Multisensor

Popis položky Cena v Kč bez DPH
Z-Wave USB Controller ZMEEUZB1 652 .-
Aeotec Multisensor ZW100-C 986 .-
   
Celkem  1 638 Kč bez DPH

 

Hodnocení článku
Average: 4 (1 vote)

 

Líbil se Vám článek? Můžete nás podpořit a koupit kafe k sepsání dalších příspěvků ;)

Pozvi nás na kafePozvi nás na kafe

 

Upozornění

Vlastník a autor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku chyb v postupech a informacích zde uvedených. Předkládané informace mají informativní charakter. Kdokoliv použije jakoukoliv část informací z těchto stránek, plně zodpovídá za bezpečnost a dopad takto provedené instalace.  Nároky na odškodnění jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků.