Domácí NAS svépomocí

Domácí úložiště dat svépomocí

Levné a spolehlivé řešení pro ukládání dat s minimální spotřebou

Rozhodujete-li se pořídit domů NAS zkuste zvážit i variantu otevřeného HW/SW svépomocí. Koho už nebaví zálohovat své videa, fotky atp. manuálně na externí disky je NAS ideálním řešením. Z komerčně nabízených matadorů jako je Synology a QNAP mi cena za HW/SW bez disků přijde vysoká. Navíc rozšíření o více disků časem zde není možné a musíte pořídit nový a větší NAS nebo vyměnit disky za větší. Náš NAS pozostáva s již známeho Raspberry Pi 3 B+ a dvou externích 4TB 2,5" HDD od WD. Nasazený je zde Debian s řešením Open Media Vault, který umí vše co potřebujeme...

 

Hardware

DIY NAS on Raspberry Pi 3

Základní řešení je postaveno na RPi 3 B+. Dále budeme potřebovat úložiště, zde jsme volili 2,5" disky, které lze po USB rovnou napájet a mají nižší spotřebu (ale také rychlost!) oproti 3,5" variantě. Napájení 2,5" disků by RPi neutáhl proto je všechno zapojené do externě napájeného USB hubu. RPi je z něj napájen taky, takže z NASu vede pouze jeden adaptér do 230V a samozřejmě LAN kabel. Výkon USB hubu je cca 25W takže s ním utáhnete klidně i šest 2,5" disků. Pro běh operačního systému používám volné SSD, nicméně můžete použít jakoukoliv rychlejší flashku, SD kartu, nebo mSATA SSD s USB převodníkem.

 

Problémem ve svépomocné stavbě elektroniky je kryt. Komponenty můžete umístit jen tak na stůl, nebo dát do skříně, vytisknout na 3D tiskárně, koupit univerzální krabičku, nebo mini počítačovou skříň a poskládat to dovnitř, nebo udělat dřevěnou krabičku jako kus nábytku atd. atd. Já jsem aktuálně použil LEGO kostičky od dětí [doufám, že prominou :) ] Obecně NAS není zrovna to co je vystaveno v obýváku, ale je to někde v technické místnosti v rohu pod stolem takže na vzhledu subjektivně u mě moc nezáleží.

 

Software

Používáme Open Media Vault. Je k dispozici přímo image na RPi 3 B +, Rock64, Odroid, Banana Pi a mnoho dalších. Stáhněte si teda image OMV verze 4 pro RPi 3 B+ zde. Pak použijte už jednou zmiňovaný prográmek Etcher (návod už jsem psal v článku OpenHAB), kterým jej rozbalíte na SSD disk, Flashku nebo SD kartu. Stačí zasunout SD kartu nebo zapojit do USB disk s OMV, zapojit LAN kabel z routeru a spustit RPi. Zelena ikonka by se měla rozblikat. Ponechte OMV automaticky nainstalovat. Může to zabrat až 20 minut. Po instalaci se systém automaticky rebootuje, led přestane blikat. Připojte se na router a najděte seznam připojených zařízení, kde uvidíte IP adresu s vašim OMV, kterou přiřadil Váš router.

 

Otevřete prohlížeč a připojte se na danou IP adresu. Výchozí login/heslo je admin/openmediavault.

 

Tip:

Pokud chcete změnit hostname, můžete se připojit přes SSH (viz článek o OpenHAB) a v raspi-config změnit hostname. Výchozí login/heslo pro SSH je root/openmediavault. Jako vždy platí, změňte si výchozí hesla a pořádně uložte alespoň na dva místa. Ja používam pro hesla utilitu Keepass. Od verze OMV4 lze hostname i statickou adresu přiřadit přímo ve webovém rozhraní OMV.

 

Konfigurace

Základní nutná konfigurace je velmi jednoduchá. Přihlašte se přes webové rozhraní pomocí účtu admin. Založte si nějakého nového uživatele v sekci Users. Pak v sekci Disks zkontrolujte připojené disky a v sekci File System nějaký z disku připojte a naformátujte. Je to klikačka. Jelikož jsme na Linuxu použijte datový formát ext4. Dále stačí v Shared Folders vytvořit na novém disku nějakou složku, zapnout FTP a přiřadit práva Read/Write pro nového uživatele. Pak se na NAS dostanete snadno pomocí FTP. To samé platí pro SMB/CIFS sdílení (nasdílení v počítači nebo televizi jako vzdálené složky) a ostatní.

Můžete zde nastavit zrcadlení disků i pokročilejší možnosti. Mně osobně se nejvíce pozdáva každodenní zálohování z jednoho disku na druhý pomocí RSync. Odpadá tak možnost neumyselného smazání souborů nebo problémy s rozpadem RAID atp. i když u RAID 1 rozpad asi nehrozí. Konfigurace je jednoduchá, v záložce RSync nastavíte, které složky chcete kam kopírovat a pomocí CRON nastavíte čas a opakování. Jakmile to nastavím do finálnější podoby dám sem screenshoty.

 

Konfigurace Open Media Vault na RPi 3

 

 

Výkon a spotřeba

Hrubý test:

Rychlosti odpovídají předpokladu 100Mbit/s Ethernetu na RPi 3 B+ a zapojení na USB 2.0.

 

Upload ~ 11,2 MB/s

Upload test NAS DIY

Download ~ 11,8 MB/s

NAS Rpi3 Download speed

 

Měření odběru:

StandBy: 5 W

Max: 10W

 

Tip:

Kdo by chtěl více muziky, šáhněte namísto RPi 3 po desce Rock64, která vychází na cca dvojnásobek (70 €). Je tam Gigabit Ethernet a USB 3.0. Navíc 1,5 GHz QuadCore s 4GB RAM vám přehraje plynule 4K 60 FPS přes HDMI výstup, takže to můžete mít rovnou u projektoru/televize.

By snowi: Je možné použít také BananaPi, který má výhodu v Gigabit Ethernet a SATA rozhraní. Kdo by chtěl krabičku na NAS tisknout v komentářich je odkaz na elegantní krabičku pro 3,5" HDD s BananaPi.

 

 

 

 

Položka Cena v Kč bez DPH
RPi 3 B+ 739 .-
Disky - 2x 4TB 2,5" External WD 4200 .-
Powered USB HUB 582 .-
(volitelné) SSD 32GB msata + case z Ebay ~ 500 .-
(volitelné) original krabička lego pro RPi 200 .-
Celkem 6221 Kč bez DPH

 

 

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.7 (6 hlasů)

Upozornění

Vlastník a autor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku chyb v postupech a informacích zde uvedených. Předkládané informace mají informativní charakter. Kdokoliv použije jakoukoliv část informací z těchto stránek, plně zodpovídá za bezpečnost a dopad takto provedené instalace.  Nároky na odškodnění jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků.