Katalogová dřevostavba byla stále jednou z možností, které jsme zvažovali. Prošli jsme různé katalogy uniformních domů a zjistili jsme, že je to dobrý start. Ceny v marketingových nabídkách byly poměrně lákavé, ale obvykle zahrnovaly jen základní standard. Katalogový dům je vždy o kompromisu – neplatíte za projekt, ale ten je v ceně domu stejně někde zahrnutý.
Čtením různých článků a diskusí na fórech (a strávili jsme tím desítky hodin) se některé informace začaly opakovat. Čím dál více jsme si uvědomovali, že pasivní bydlení je pro nás jasnou prioritou. Tento požadavek nakonec rozhodl nejen o volbě materiálu, ale i o dalším postupu ve stavbě.
Pasivní dům nelze vybírat v katalogu uniformních domů. Váš pasivní dům určený pro váš pozemek v něm prostě nenajdete. My jsme také zjistili, že musíme míň myslet na ekonomiku a že nehledáme pouze dům, který můžeme kdykoliv prodat, ale domov. Náš nový domov, který se prostě neprodává, protože je to náš domov. Pak nám bylo jasné, že takto velká věc si zaslouží, abychom si ji sami navrhli dle našeho vkusu. Přece jen, budeme zde žít celý život, pokud nám bude štěstí přát.
Dřevostavba nebo zděný dům?
To je častá otázka, která se objevuje v mnoha diskuzích o bydlení. Ale podle mého názoru nemá smysl detailně srovnávat. Každému sedí něco jiného a cítí se bezpečně v něčem jiném. My měli dřevo vždy rádi a po přečtení spousty článků byla dřevostavba v našem případě jasným vítězem, a to hlavně kvůli následujícím výhodám:
- Poměr tloušťka/izolační vlastnosti - oproti zděnému domu s ekvivalentní tepelnou ztrátou jsme na našem omezeně povoleném půdoryse, cca 95 m2, ušetřili na každé patro jednu malou místnost. Stěny dřevostavby jsou prakticky kompletně vyplněny izolací, my máme ve stěnách 300 mm celulózy + 40 mm dřevovlákna v instalační dutině. Celková tloušťka zdi je něco kolem 450 mm + opláštění modřínem.
- Přírodní obnovitelný materiál
- Cena srovnatelná se zděnou stavbou
- Ideální pro kutily - suchá výstavba, postačí aku vrtačka a základní vybavení
Na řadu přišlo kreslení prvních náčrtů a velké štěstí na kontakt architektky, která byla zároveň naše kamarádka. Po pár sezeních a předložení mých “laických” návrhů (viz níže) s nevyužitým prostorem na chodbách atd. nám kamarádka navrhla jednoduchý, malý domek dle našich požadavků, správně natočený na daném pozemku. Dům má sedlovou střechu dle místních regulací a modřínovou fasádu. Níže si můžete prohlédnout jak moc se liší náčrt laika a nákres architekta.
Líbil se Vám článek? Můžete nás podpořit a koupit kafe k sepsání dalších příspěvků ;)