Podlahy

Masivní dřevěna podlaha

Izolace, akumulace a přírodní ráz.

Tři zásady kterých jsme se drželi. Výsledné složení tvoří dostatečná tloušťka izolace (160 mm šedého polystyrénu), litý betonový potěr (CEMFLOW 50 mm s elektrickým topným kabelem) a přírodní masivní dřevo (dub RUSTIKAL, olej BIANCO, dvouvrtsvá lepená podlaha 12x120x730 mm). V patře je polystyren 50 mm, CEMFLOW (50 mm) a koberce. V obou patrech je v betonové podlaze zalité elektrické odporové podlahové topení DEVIflex. V koupelnách je toto topení přímo pod dlažbou kvůli rychlejšímu nástupu.

Polystyrén a elektrické topení

Po osazení odpadů a vody přišel čas na zateplení podlahy. Tloušťka izolace pro pasivní domy se pohybuje kolem 150 mm. S projektantem jsme zvolili 2 x 80 mm šedého polystyrenu EPS 100 Z. Polystyrenové bloky byly ukládany ve dvou vrstvách kolmo na sebe s překryvem spár. Vrásky navíc v poměrně snadné pokládce způsobovali zvednuté přesahy hydroizoalce Glastek od dodávky spodní stavby. Všechny přesahy (cca 10 cm šířky) byly označeny na polystyrenu křídou a pak pomocí horkozvdušné pistole byl polystyren nataven tak, aby byla dodržená perfektní vodováha bloků - viz fotogalerii.

Pokládka podlahového polystyrenu svépomoci

Po pokládce polystyrénu následovalo olemovaní všech stěn dilatační mirelonovou páskou 5 mm tloušťky. Prodává se v různých výškách, my jsme použili 80 mm jelikož jsme potřebovali dilatovat 50mm vrstvu CEMFLOW. Mirelonová páska se přichycuje k obvodu konstrukce nejlépe sponkovacím kladivem nebo podobnou technologií. Finálně se na polystyren umístila separační fólie, v rozích radějí více volnější a lepící páskou jsme okraje přichytili ke stěnám. Na takto připravený podklad jsem rozmístnil ocelové děrované pásky (RABOVSKÝ), vyrovnal je a přilepil páskou na pár místech k fólii. Topné kabely jsem pak natáhl dle správnych rozestupů smyček a upevnil v očkách děrovaných pásek plastovými tenkými stahovacími páskami. Následný pohyb po finálním polystyrenu byl prováděn raději po OSB deskách abychom se do ploystyrenu neprobořili. Zároveň byly umístěné husí krky pro čidla teplot podlahy, na koncích zalepené izolepou, aby se zde nedostal při lití beton.

Instalace topných kabelů svépomoci

CEMFLOW

Pro vylití CEMFLOW jsem oslovil přímo výrobcu směsi CEMFLOW 20, který mě odkázal na jejich odběratele. Dostal jsem kontakt na firmu Jetoma group s.r.o. se šnekovým čerpadlem. Den předem si pán zajel zkontrolovat připravenost, upozornil mě na otevírání dveří a oddělení jednotlivých místností. Spáru umístěte vždy na stranu kde budou dveře (otevirání venku vs dovnitř pokoje!). Dilatovali jsme všechny pokoje a jednu dilatační spáru jsme udělali napříč obývacím pokojem mezi kuchyní a jídelnou. Tato spára bude ze 2/3 překryta kuchynským ostrůvkem. Dle dokumentace by se měla spára dávat pro jednolité plochy nad 40 m2.

 

Pánové přijeli ráno, počkali jsme na mix a za pár hodin byl celý dům vylitý betonem, zhutněný a vyhlazený. V koupelnách jsem měl problém s tloušťkou (zde je topení ve vrstvě lepidla) podlahy. Potřeboval jsem snížit o 10 mm. Nechal jsem teda do koupelen místo 50 mm udělat pouze 40 mm CEMFLOW. Nicméně toto se pánum moc nevyvedlo, myslím, že jsme skončili na nějakých 45 mm a je tam ve finále malinký skok. Je dost těžké se trefit do stejné výšky, tehdy jsme ještě neměli vybrané finální obklady do koupelny ani masivní dřevěnou podlahu tak se to dost nastřelovalo.

 

Po ukončení lití podlahy, vzhledem k velkým oknům a slunečnému počasí jsem uzavřel dům proti průvanu a zastínil velké okna a okna na jih černou geotextílií. Druhý den po kontrole bylo v domě na chcípnutí - příšerně vlhko a horko. CEMFLOW ale zůstal beze změny, nedošlo k žádným prasklinám ani zdvíhání rohů. Po vyvětrání se to další dny zlepšovalo. K finálnímu broušení krusty nakonec nedošlo i když mi to pán potvrzoval v ceně dodání.

Finální nášlapní vrstva

U podlah pak následovala roční pauza kde docházelo ke kompletním rozvodům elektřiny, rekuperace, izolaci vnitřních stěn a instalací Fermacellu a Biodesek na stěny. Při malování stropu se strhla pomocí 40 brusního papíru krusta z povrchu CEMFLOW a beton se napenetroval pro finální pokládku dřevěné podlahy. Dilatační spáry se vyplnili pružným tmelem. Rozhodli jsme se pro dvouvrstvou (smrk+dub) masivní podlahu s jemným kartáčem a světlým olejem. Tato podlaha se skláda z dílcu 12x120x730 mm s pero-drážkou. Zvolili jsme náročnější ale pro nás hezčí variantu pokládky do stromečku. Jednotlivé dílce se spojují a celoplošně se lepí k podlaze plastickým lepidlem Parat. Dilatační spáry a přechody se lehce tmelí podlahovým pružným tmelem s podobným odstínem.

Tip

Největší problém pro nás byl, že spoustu článku, prodejců vinylu atp. odrazuje od použití masivních podlah na podlahové topení. U dodavatele podlahy nám tento mýtus celkem hezky vysvětlili a vyvrátili. Největším argumentem jsou ale pro nás minulé dvě topné sezóny. Podlaha se sice nahříva déle, ale v kombinaci s elektrickým podlahovým topením v betonu pod podlahou má teplá podlaha dlouhou setrvačnost. S našim elektrickým podlahovým topením nejsme schopni nezakrytou podlahu nahřát na více než 30 °C ani při dvoudenním zapnutém vyhřívání. Pocitové je ale takto nahřáta dřevená podlaha příjemně teplá a je zbytečné to více nahřívat.

 

Cena za podlahu - izolace, litý beton, dřevená masivní podlaha, pokládka svépomoci

Polystyren šedý (1000 x 500 x 80 mm) 150 ks 19 904 .-
Polystyren Styrofloor T4, bíly, (1000 x 500 x 40) 70 ks 2846 .-
Separační fólie 250 m2 1000 .-
   
RABOVSKÝ Ocelová páska děrovaná 18x0,8 mm/10bm (10ks) 1100 .-
Lepíci pásky textilní (2x50m) 400 .-
   
Topné kabely  
DEVIflex 10T 160m 1575 W 1ks (Obývací pokoj) 5050 .-
DEVIflex 10T 30m 290 W 2ks (Chodby) 2692 .-
DEVIflex 10T 50m 505 W 6ks (Pokoje) 12280 .-
DEVIflex 18T 22m 400 W (Koupelna 1) 1160 .-
DEVIflex 18T 29m 500 W (Koupelna 2) 1190 .-
   
   
CEMFLOW 20, 134 m2, 50 mm - vylití firmou na klíč 49 312 .-
   
Parkety, dub rustikální, jemný kartáč, BIANCO olej 12x120x730 mm, 65 m2 63 000 .-
Lepidlo Parat pro plošné lepení 5 x 16 kg 9000.-
Příslušenství (stěrka, dorážecí hák, uhelník) 500 .-
Celkem 169 434 Kč bez DPH

 

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5 (1 hlas)

Upozornění

Vlastník a autor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku chyb v postupech a informacích zde uvedených. Předkládané informace mají informativní charakter. Kdokoliv použije jakoukoliv část informací z těchto stránek, plně zodpovídá za bezpečnost a dopad takto provedené instalace.  Nároky na odškodnění jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků.