OpenHAB

OpenHAB Příklad

 

Na obrázku výše můžeme vidět přiklad reálného vzhledu Habpanelu uživatele z fóra OpenHAB (thanks to Daniel Humphreys). V následujícím článku si zprovozníme instalaci OpenHAB od úplného začátku.V domě máme instalovanou starší verzi, pro tutoriál použijeme nejnovější aktuální verzi OpenHAB 2.3.

 

Hardware

Na to, abychom mohli OpenHAB nainstalovat, potřebujeme nějaký HW. Pokud si chcete jenom hrát, můžete si jej nainstalovat na svůj počítač. Podporované jsou všechny základní OS včetně NAS od Synology nebo QNAP. Více zde.

My se zaměříme na reálnou instalaci, a to instalaci na Raspberry Pi 3B +. Není zatím důvod šahat po nové variantě RPi 4. Raspberry Pi je miniaturní počítač s odběrem cca 5 W. Pořizovací náklad je cca ~ 900 Kč. V reálném provozu (vzhledem k pořizovací ceně) je nejlepší záloha pořízení dvou identických RPi umístěných v rozvaděči vedle sebe. V průmyslu bychom to mohli zapojit do clusteru. Doma je jednodušší mít jeden úplně odpojený v záloze. V případě poruchy primárního Pi prostě odpojíme a zapojíme vedlejší. Jednoduché, levné, spolehlivé.

 

Raspberry si již můžete koupit u mnoho prodejců, můj oblíbený shop v ČR je rpishop.cz, kde jsem byl zatím vždy spokojen s pečlivostí balení a rychlostí dodání. Ve větších množstvích lze objednat u Farnell.

Tip:

Pořiďte si taky nějakou krabičku, pokud chcete OpenHAB na DIN lištu tak krabičku s DIN držákem, original adaptér, pasivní chladič, robustnější SD kartu (např. SanDisk High Endurance). Dá se koupit rovnou zvýhodněná sada. Já osobně používám na instalaci systému SSD disk míto SD karty, ale je to malinko dražší. Rozšířit na SSD to můžete vždy, je to vhodné hlavně až začnete zapisovat z různých čidel a ukládat data do databáze již v produkční fázi. Provozovat databázi na SD kartě není úplně nejvhodnější. Postup, jak přehodit OS na SSD a z SD karty pouze bootovat, jsem našel zde. Verze Rpi 3 B+ už umí nativně bootovat z USB disku (flash, USB).  V tomto tutoriálu budeme pokračovat s SD kartou.


Software

Před dvěma lety jsem začínal s OpenHAB 1 a musel vše postupně instalovat na Raspbian (operační systém pro RPi). Dnes ale zkusíme projekt openhabian, kde nám v komunitě připravili nejnovější verzi OpenHAB i s instalovanými addony (Samba, Mosquitto) v připraveném obrazu systemového disku tzv. image. Vypadá to na mnohem lehčí a rychlejší cestu. Pojďme na to.

 

Zdrojový postup nalezneme zde. Já se pokusím to rozebrat v polopatickém postupu.

 

1) Stáhněme si image openhabianu

https://community.openhab.org/t/openhabian-v1-4-v1-4-1-released/37398

Aktuální verze v době manuálu je 1.4.1. Formát hledejte .img.xz

 

2) Vložte SD kartu pro OpenHAB do počítače a stáhněte si prográmek Etcher (pro mě novinka, velmi jednoduché a multiplatformní, palec nahoru!)

Pro Windows doporučuji Portable verzi.

Pro Linux, komu se nechce kompilovat a používá Debian, tak je tu přímo .deb

Jednoduše spusťte Etcher, vyberte image .img.xz a dejte Flash! (Pokud chcete image rozbalit na SSD USB disk a nevidíte jej, nastavte si v konfiguraci Ectheru - Unsafe mode. Budťe opatrní, aby jste nepřepsali nějaký jiný disk, doporučuji vše ostatní odpojit a dvakrát zkontrolovat!)

Etcher - obraz OpenHAB

 

3) Supr, máme openhabian na SD kartě. Vyjměte kartu, vložte do RPi. Připojte k RPi ethernetový kabel vaší domácí sítě (DHCP router). 

Víc potřebovat nebudeme. Zapojte microUSB napájení a jedem.....

Cože, žádný monitor? Žádné periferie? Nebojte, openHABian jako spoustu dalších linuxů nemá žádné GUI. Je to zbytečnost, co žere prostředky, a my chceme, aby žralo RPi co nejméně. Každy 1 Watt při provozu 24/7 - 365 dní v roce hraje roli.

 

Když RPi připojíte k monitoru/TV přes HDMI, uvidíte jenom příkazový řádek. Pokud máme ale zapojený ethernetový kabel, náš OpenHAB dostal adresu od DHCP routeru. Připojte se ke svému routeru a podívejte se do seznamu připojených zařízení, jakou IP má zařízení s hostname openHABianPi. U mě je to dejme tomu 192.168.4.30. Použijeme tedy SSH přístup k našemu RPi. Toto budete používat při každém vývoji/zásahu/ladění, takže si SSH osvojte. Možná je nejvyšší čas seznámit se pro neznalé s terminálem (přikazový řádek v Linuxu), například v Průvodce příkazovým řádkem pro začátečníky v Linuxu. Vypadá to děsivě, ale je to ta nejkrásnější věc na Linuxu. Prostě funguje vždy a všude a vždy stejně.

Pro Windows 10 uživatele už prý existuje SSH podpora zabudovaná přes shell (neuvěřitelné). Pro ostatní Windows uživatelé doporučuji Putty. Pro ty, co mají Linux, nemusím dál nic psát.

Připojíme se přes SSH příkazem do terminálu. IP adresu nahraďte tou svou z routeru pro openHABianPi. Login: openhabian, Pass: openhabian

ssh openhabian@192.168.4.30

Dostaneme se na OpenHAB a uvidíte status. Počkejte cca 30 minut, stahují se potřebné balíky a konfiguruje se first boot. Po skončení zadejte do prohlížeče:

http://192.168.4.30:8080

 

A máme to! Výborně. Zvolte balík Standard!

OpenHAB Webové rozhraní

 

Co ještě budeme používat?

 

Samba

Co je Samba si můžete přečíst například zde. Jednoduše s ní můžete po síti sdílet soubory s Windows. Podporuje také autentifikaci a šifrování, ale do internetu bych Sambu nepublikoval. Ve vnitřní síti je ideální. Ve Windows File Exploreru pak stačí zadat \\192.168.4.30\ a vidíme nasdílené složky. Autentifikace pomocí login/pass.

 

Mosquitto

Co je to Mosquitto, má hezky popsané autor na podobném blogu. Protokol MQTT (zatím 3.1.1) použijeme tedy pro komunikaci mezi Arduinama a OpenHAB. Později i s dalšími zařízeními. Přes MQTT komunikuje obrovská hromada věcí a vy pak pouze v OpenHAB odposlechnete hodnoty a vykonáte nějakou akci, nebo to nějak zobrazíte nebo uložíte. MQTT se v praxi používá pro několik málo klientů (například domácí automatizace) až po průmyslové použití (statisíce klientů). Na váš dům je to kanón na vrabce.

 

V tomto kroku máme nainstalovaný a zprovozněný OpenHAB. Pokud si vytvoříte zálohu SD karty a dáte jej do druhého RPi3, máte postaráno o robustní zálohu. Nezapomeňte vždy průbežně zálohovat RPi3 SD kartu po každé větší změně. Můžete mít i několik SD karet. V dalších článcích se podíváme na úvodní konfiguraci OpenHAB pomocí nového "Home Builder" průvodce.

 

Tabulka výdajů:

Popis Cena
RPi 3 B+ sada (RPi, zdroj, krabička) 1 500 Kč
(Volitelně) Druhé RPi3 - backup 850 Kč
OpenHAB 0 Kč
Celkem

2 350 Kč bez DPH

 

Hodnocení článku
Average: 4.7 (3 votes)

 

Líbil se Vám článek? Můžete nás podpořit a koupit kafe k sepsání dalších příspěvků ;)

Pozvi nás na kafePozvi nás na kafe

 

Upozornění

Vlastník a autor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku chyb v postupech a informacích zde uvedených. Předkládané informace mají informativní charakter. Kdokoliv použije jakoukoliv část informací z těchto stránek, plně zodpovídá za bezpečnost a dopad takto provedené instalace.  Nároky na odškodnění jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků.