Výběr pozemku

Výběr pozemku ilustrace

Hledat, čekat, vytrvat...

To je náš příběh. Před několika lety, ještě jako studenti na konci studia, jsme s přítelkyní bydleli v pronájmu v malém bytě o rozloze 40 m² na Praze 6. Tehdy jsme se rozhodli, ýe chceme dům. Oba jsme toužili po vlastním prostoru a klidu, kde bychom mohli tvořit a odpočívat. Naše představa byla jasná: malý satelitní domek na klíč do dvou milionů korun a pozemek za další milion, ideálně někde v okolí Prahy. Bylo nám 27 let a zdálo se, že se to dá zvládnout.

Rychle jsme však zjistili, že naše představy byly naivní. Ceny stavebních pozemků v okolí Prahy byly v roce 2014 úplně jinde, než jsme si představovali. Tak jsme začali hledat alternativy – „nedokonalé“ parcely s nějakou tou vadou na kráse. S rozpočtem do 1,5 milionu korun a požadavkem na alespoň 1000 m² jsme ale moc možností neměli. Většinou šlo o nestavební pozemky, parcely bez inženýrských sítí nebo s obtížným přístupem.

Postupně jsme se začali zaměřovat na rekreační parcely a starší domy v existující zástavbě. Tyto možnosti byly levnější a jasně jsme věděli, co od okolní zástavby očekávat, což nám částečně zklidňovalo obavy z toho, co by mohlo vyrůst vedle nás v budoucnu. Pravidelně jsme jezdili na prohlídky pozemků a starších chat v okolí Prahy, především jižně od D1 v okolí Mirošovic, Strančic a Kunic. Po roce hledání jsme se rozšířili i na ostatní světové strany.

Asi po roce a půl jsme narazili na inzerát, který byl už delší dobu na trhu. Šlo o pozemek za více než 1,5 milionu korun, na kterém stála malá chatka, kůlna, „břečťanový“ plot a vzrostlé stromy. Vedla k němu asfaltová cesta, ale pozemek neměl kanalizaci, nejezdila sem MHD a byl blízko silnice.

Tato oblast nás však okouzlila. Šli jsme se poradit na stavební úřad a zjistili jsme, že na této rekreační parcele můžeme zastavět až 15 % plochy, což bylo zhruba 111 m² (minus existující kůlna). Ačkoli zde bylo omezení na novou výstavbu, v našem případě šlo o rekonstrukci s podmínkou zachování alespoň poloviny původního půdorysu chaty, takže se tím neměnilo číslo evidenční.

Při výběru parcely je důležité důkladně zvážit všechny výhody a nevýhody. Absence kanalizace dnes není takový problém. Pro nás bylo klíčové, aby byl na pozemku přívod elektřiny, pitná voda (nebo možnost studny), dobrá lokalita, přístupová cesta a vhodná okolní zástavba. Dnes (2024) po osmi letech s domácí čističkou odpadních vod si nedokážeme představit lepší zdroj užitkové vody pro zalévání okrasné zahrady, stromů a trávníku. Takže nevýhoda chybějící kanalizace se nakonec ukázala jako výhoda soběstačnosti a investice do ČOV se pomalu splatila neexistujicími poplatky za stočné. Navíc nás vlastní čistička naučila být mnohem odpovědnějšími k tomu, co vyléváme do odpadu.

Nakonec jsme si uvědomili, že jednou z největších předností našeho pozemku jsou vzrostlé stromy, na které bychom v novém satelitním městečku čekali 20–30 let. To je něco, co si za peníze nekoupíte. Pozemek jsme koupili a pustili se do práce. Nejprve bylo potřeba vykácet staré nemocné ovocné stromy, opravit kůlnu, udělat pořádek a prozkoumat chatku – krásné místo plné starých věcí a příběhů. Nastal čas začít plánovat náš nový domov...

 

 

 

Hodnocení článku
Average: 4 (2 votes)

 

Líbil se Vám článek? Můžete nás podpořit a koupit kafe k sepsání dalších příspěvků ;)

Pozvi nás na kafePozvi nás na kafe

 

Upozornění

Vlastník a autor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku chyb v postupech a informacích zde uvedených. Předkládané informace mají informativní charakter. Kdokoliv použije jakoukoliv část informací z těchto stránek, plně zodpovídá za bezpečnost a dopad takto provedené instalace.  Nároky na odškodnění jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků.